WYDARZENIA

Zasadźmy klon Dębu Wybickiego

W będomińskim parku 26 kwietnia 2019 roku zasadzono niezwykłe drzewo. Niezwykłość polega na tym, że posadzony dąb jest klonem (idealną kopią genetyczną) dębu Wybickiego, który rośnie w Będominie od prawie 450 lat.

Sklonowanie dębu Wybickiego odbyło się w ramach programu mającego na celu zachowania zasobów genowych najcenniejszych drzew w Polsce. Jest to procedura bardzo trudna, nie zawsze kończąca się sukcesem, tym bardziej cieszy, że udało się rozmnożyć najcenniejsze drzewo z parku będomińskiego.

Posadzenia sklonowanego dębu Wybickiego dokonał uroczyście prof. Paweł Chmielarz (autor badań) wraz z przedstawicielami samorządu gminy Nowa Karczma, Lasów Państwowych oraz Muzeum Hymnu Narodowego.

Badania finansowane przez Dyrekcję Generalną Lasów Państwowych w Warszawie w ramach projektu: „Zachowanie zasobów genowych zagrożonych i ginących gatunków metodami kriogenicznymi w leśnym banku genów oraz ochrona zasobów genowych najstarszych drzew w Polsce, poprzez sklonowanie in vitro i kriokonserwację”, a wykonywane w Instytucie Dendrologii Polskiej Akademii Nauk w Kórniku (w Pracowni Biologii Rozmnażania i Genetyki Populacyjnej).