Józef Wybicki i jego czasy

WYSTAWY

Józef Wybicki przeszedł do historii jako autor Mazurka Dąbrowskiego, pieśni która została hymnem narodowym. Wystawa "Józef  Wybicki i jego czasy" ukazuje całościowo jego postać na tle losów Polski i Europy. Autor hymnu przedstawiony jest nie tylko jako poeta, ale też polityk, prawnik, generał czy innowator, a przede wszystkim jako gorący patriota.

Wystawa prezentowana jest w najstarszej części Dworku Wybickiego, w którym w roku 1747 na świat przyszedł autor hymnu. W historycznych wnętrzach prezentowane są stare meble i liczne pamiątki, świadczące o historii dworku. Na honorowym miejscu eksponowane jest faksymile rękopisu Pieśni Legionów Polskich we Włoszech.

 

 

Oryginał rękopisu zaginął w czasie II Wojny Światowej. Dzisiaj znajduje się prawdopodobnie na terenie Rosji. Do najcenniejszych, a zarazem najciekawszych obiektów należą: odznaczenia – współczesny Order Orła Białego i Legia Honorowa 1852 – 1870, portret księcia Józefa Poniatowskiego, listy Józefa Wybickiego oraz kolekcja śpiewników patriotycznych.